AMPAS tillkännager de nominerade till de 71: e Oscar-utmärkelsen



av indieWIRE


Academy of Motion Picture Arts and Sciences meddelade nomineringarna till
71: e Academy Awards i morse. De nominerade är följande:



För bästa prestanda av en skådespelare i en ledande roll



Roberto Benigni i LIFE IS BEAUTIFUL (Miramax)

Tom Hanks i SAVING PRIVATE RYAN (DreamWorks)

Ian McKellen i GODS AND MONSTERS (Lions Gate)

Nick Nolte i AFFLICTION (Lions Gate)

Edward Norton i AMERICAN HISTORY X (New Line)

För bästa prestanda av en skådespelare i en bärande roll

James Coburn i AFFLICTION (Lions Gate)

Robert Duvall i A CIVIL ACTION (Good View)

Ed Harris i TRUMAN SHOW (Paramount)

Geoffrey Rush i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Billy Bob Thornton i EN ENKEL PLAN (Paramount and Mutual Film Company i
förening med Savoy Pictures)

För bästa prestanda av en skådespelerska i en ledande roll

Cate Blanchett i ELIZABETH (Gramercy)

Fernanda Montenegro i CENTRAL STATION (Sony Pictures Classics)

Gwyneth Paltrow i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Meryl Streep i ONE TRUE THING (Universal)

Emily Watson i HILARY OCH JACKIE (oktober)

För bästa prestanda av en skådespelerska i en bärande roll

Kathy Bates i PRIMÄRA FÄRGAR (Universal and Mutual Film Company)

Brenda Blethyn i LITT RÖST (Miramax)

Judi Dench i SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Rachel Griffiths i HILARY OCH JACKIE (oktober)

Lynn Redgrave i GODS AND MONSTERS (Lions Gate)

För bästa prestation i konstriktning

ELIZABETH (Gramercy)

Art Direction: John Myhre

Set dekoration: Peter Howitt

PLEASANTVILLE (New Line)

Art Direction: Jeannine Oppewall

Set dekoration: Jay Hart

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks)

Art Direction: Tom Sanders

Set dekoration: Lisa Dean Kavanaugh

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Art Direction: Martin Childs

Set dekoration: Jill Quertier

VAD DRÖMMER KAN komma (PolyGram)

Konstledning: Eugenio Zanetti

Set dekoration: Cindy Carr

För bästa prestation inom kinematografi

A CIVIL ACTION (Good View) Conrad L. Hall

ELIZABETH (Gramercy) Remi Adefarasin

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) Janusz Kaminski

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) Richard Greatrex

THE THIN RED LINE (1900-talets räv) John Toll

För bästa prestanda inom kostymdesign

ÄLSKADE (Good View) Colleen Atwood

ELIZABETH (Gramercy) Alexandra Byrne

PLEASANTVILLE (New Line) Judianna Makovsky

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) Sandy Powell

VELVET GOLDMINE (Miramax) Sandy Powell

För bästa prestation i regi

Livet är vackert (Miramax) Roberto Benigni

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) Steven Spielberg

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) John Madden

THE THIN RED LINE (1900-talets räv) Terrence Malick

TRUMAN SHOW (Paramount) Peter Weir

För bästa prestation i dokumentära funktioner

DANCEMAKER Matthew Diamond och Jerry Kupfer

A Four Oaks Foundation Production

FARM: ANGOLA, USA Jonathan Stack och Liz Garbus

A Gabriel Films Production

DE SISTA DAGarna (oktober) James Moll och Ken Lipper

En överlevande av Shoah Visual History Foundation Production

LENNY BRUCE: SWEAR TILL ATT SÄLJA SANNHETEN Robert B. Weide

A Whyaduck Productions, Inc. Produktion

REGRETTA FÖR INFORMATION Barbara Sonneborn och Janet Cole

En Sun Foundation-produktion

För bästa prestation i dokumentära korta ämnen

PERSONERNA: Improvisationer om romantik i gyllene åren Keiko Ibi

En Keiko Ibi-filmproduktion

ETT PLATS I LANDEN Charles Guggenheim

En Guggenheim-produktion

SUNRISE OVER TIANANMEN SQUARE Shui-Bo Wang och Donald McWilliams

A National Film Board of Canada Production

För bästa prestation inom filmredigering

Livet är vackert (Miramax) Simona Paggi

OUT OF SIGHT (Universal) Anne V. Coates

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) Michael Kahn

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) David Gamble

THE THIN RED LINE (20th Century Fox) Billy Weber, Leslie Jones och Saar
liten

För årets bästa främmande språkfilm

CENTRALSTATION Brasilien

En Arthur Cohn-produktion

BARN AV HUDEN Iran

Ett institut för intellektuell utveckling av barn och unga vuxna
Produktion

GRANDFATHEREN Spanien

Till Nickel Odeon Dos, S.A. produktion

Livet är vackert Italien

A Melampo Cinematografica s.r.l. produktion

TANGO Argentina

En Argentina Sono Film / Alma ATA International Pictures Production

För bästa prestanda inom smink

ELIZABETH (Gramercy) Jenny Shircore

Rädda privat RYAN (DreamWorks) Lois Burwell, Conor O’Sullivan och Daniel
C. Striepeke

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax) Lisa Westcott och Veronica Brebner

För bästa prestation inom musik (originalmusik eller komedi poäng)

TILL BUG'S LIFE (Buena Vista)

Randy Newman

MULAN (Good View)

Musik av Matthew Wilder

Text av David Zippel

Orchestral Score av Jerry Goldsmith

PATCH ADAMS (Universal)

Marc Shaiman

EGYPTENS PRINS (DreamWorks)

Musik och texter av Stephen Schwartz

Orchestral Score av Hans Zimmer

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Stephen Warbeck

För bästa prestanda inom musik (original dramatisk poäng)

ELIZABETH (Gramercy) David Hirschfelder

Livet är vackert (Miramax) Nicola Piovani

PLEASANTVILLE (New Line) Randy Newman

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) John Williams

THE THIN RED LINE (1900-talets räv) Hans Zimmer

För bästa prestation inom musik (originallåt)

“Jag vill inte missa något” från ARMAGEDDON (Buena Vista)

Musik och lyrik av Diane Warren

“The Prayer” från QUEST FOR CAMELOT (Warner Bros.)

Musik av Carole Bayer Sager och David Foster

Lyric av Carole Bayer Sager, David Foster, Tony Renis och Alberto Testa

“Ett mjukt ställe att falla” från Hästens viskare (Buena Vista)

Musik och lyrik av Allison Moorer och Gwil Owen

“That’ll Do” från BABE: PIG IN THE CITY (Universal)

Musik och lyrik av Randy Newman

“När du tror” från EGYPTENS PRINS (DreamWorks)

Musik och lyrik av Stephen Schwartz

För årets bästa bild

ELIZABETH (Gramercy)
En arbetstitelproduktion

Alison Owen, Eric Fellner och Tim Bevan, producenter

LIVET ÄR VACKRA (Miramax)
A Melampo Cinematografica s.r.l. produktion

Elda Ferri och Gianluigi Braschi, producenter

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks)
En DreamWorks-filmproduktion

Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon och Gary Levinsohn, producenter

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)
A Miramax-filmer, Universal Pictures, Bedford
Falls
Företagsproduktion

David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick och Marc
Norman, producenter

THE THIN RED LINE (1900-talets räv)
A Fox 2000 Pictures tillsammans med
Fågel Fenix
Bilderproduktion

Robert Michael Geisler, John Roberdeau och Grant Hill, producenter

För bästa prestation inom animerade kortfilmer

BUNNY Chris Wedge

A Blue Sky Studios, Inc. Produktion

CANTERBURY-TALERNA Christopher Grace och Jonathan Myerson

En S4C / BBC Wales / HBO-produktion

JOLLY ROGER Mark Baker

En Astley Baker / Silver Bird Production för Channel Four

MER Mark Osborne och Steve Kalafer

A Bad Clams Productions / Swell Productions / Flemington Pictures Production

NÄR LIVET AVSIKTER Karsten Kiilerich och Sefan Fjeldmark

En A. Filmproduktion

För bästa prestation i live action kortfilmer

KULTUR Will Speck & Josh Gordon

En produktion av falska larmbilder

VALEN NIGHT (Election Night) Kim Magnusson och Anders Thomas Jensen

En M & M-produktion

HOLIDAY ROMANCE Alexander Jovy

A Jovy Junior Enterprises Ltd. Produktion

POSTCARD (The Postcard) Vivian Goffette

En K2 S.A. produktion

VICTOR Simon Sandquist and Joel Bergvall

A Bergvall Bilder/Hemikrania Production

För bästa prestanda inom ljud

ARMAGEDDON (Good View)

Kevin O’Connell, Greg P. Russell och Keith A. Wester

MASK OF ZORRO (TriStar)

Kevin O’Connell, Greg P. Russell och Pud Cusack

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks)

Gary Rydström, Gary Summers, Andy Nelson och Ronald Judkins

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Robin O’Donoghue, Dominic Lester och Peter Glossop

THE THIN RED LINE (1900-talets räv)

Andy Nelson, Anna Behlmer och Paul Brincat

För bästa prestanda inom redigering av ljudeffekter

ARMAGEDDON (Good View) George Watters, II

MASK OF ZORRO (TriStar) David McMoyler

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks) Gary Rydström och Richard Hymns

För bästa resultat inom visuella effekter

ARMAGEDDON (Good View)

Richard R. Hoover, Pat McClung och John Frazier

MIGHTY JOE YOUNG (Good View)

Rick Baker, Hoyt Yeatman, Alan Hall och Jim Mitchell

mest underskattade filmer 2017

VAD DRÖMMER KAN komma (PolyGram)

Joel Hynek, Nicholas Brooks, Stuart Robertson och Kevin Mack

För det bästa manuset som skrivs direkt för skärmen

BULWORTH (1900-talets räv)

Manus av Warren Beatty & Jeremy Pikser

Berättelse av Warren Beatty

LIVET ÄR VACKRA (Miramax)

Manus av Vincenzo Cerami och Roberto Benigni

SPARA PRIVAT RYAN (DreamWorks)

Skrivet av Robert Rodat

SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Skrivet av Marc Norman och Tom Stoppard

THE TRUMAN SHOW (Paramount)

Skrivet av Andrew Niccol

För bästa manus baserat på material som tidigare producerats eller publicerats

GUDAR OCH MONSTERS (Lions Gate)

Skrivet för skärmen av Bill Condon

UTAN SIKT (Universal)

Manus av Scott Frank

PRIMÄRA FÄRGAR (Universal and Mutual Film Company)

Manus av Elaine May

EN ENKEL PLAN (Paramount och Mutual Film Company i samarbete med Savoy
Bilder)

Manus av Scott B. Smith

THE THIN RED LINE (1900-talets räv)

Manus av Terrence Malick



Top Artiklar

Kategori

Recension

Funktioner

Nyheter

Tv

Toolkit

Filma

Festivaler

Recensioner

Awards

Box Office

Intervjuer

Clickables

Listor

Videospel

Podcast

Varumärkesinnehåll

Priser Säsong Spotlight

Filmbil

Påverkare