Nomineringar av Independent Spirit Award 2018: 'Get Out' och 'Call Me by Your Name' dominera

Nomineringarna till de 33: e Independent Spirit Awards är i och 'Get Out', 'Call Me by Your Name', 'Lady Bird', 'Good Time' och mer har dominerat årets skiffer.



Läs mer: 2018 Oscar-förutsägelser

Under de senaste åren har Indie Spirits blivit en mästare för underdog indies (se Molly Shannon vann Bästa stödjande kvinnan förra året för ”Other People”) och en nyckelindikator där filmer och föreställningar kan hamna med Oscar (Casey) Affleck och 'Moonlight' för bästa bild förra året). John Mulaney och Nick Kroll kommer tillbaka för att vara värd för den 33: e Independent Spirit Awards på lördagen den 3 mars.



Den fullständiga nominationslistan är nedan.



Bästa egenskapen
“Ring mig med ditt namn”
“Florida-projektet”
'Gå ut'
“Lady Bird”
“Ryttaren”

Bästa regissör
Jonas Carpignano, 'A Ciambra'
Luca Guadagnino, 'Ring mig med ditt namn'
Jordan Peele, 'Gå ut'
Sean Baker, “Florida-projektet”
Benny och Josh Safdie, 'Good Time'
Chloé Zhao, The Rider

“Ring mig med ditt namn”

Bästa första funktionen:
”Columbus”
“Ingrid Goes West”
”Menashe”
“Oh Lucy”
“Patti Cake $”

Bästa kvinnliga bly
Salma Hayek, 'Beatriz på middag'
Frances McDormand, 'Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri'
Margot Robbie, 'Jag, Tonya'
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Shinobu Terajima, “Oh Lucy”
Regina Williams, 'Life and Nothing More'

alita Battle Angel TV Tropes

Bästa manliga bly
Timothee Chalamet, 'Ring mig med ditt namn'
Harris Dickinson, 'Beach Rats'
James Franco, 'The Disaster Artist'
Daniel Kaluuya, 'Gå ut'
Robert Pattinson, 'Good Time'

ghibli festival 2017

Bästa kvinnliga kvinnor:
Holly Hunter, 'The Big Sick'
Allison Janney, 'Jag, Tonya'
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Lois Smith, 'Marjorie Prime'
Taliah Lennice Webster, 'Good Time'

“The Big Sick”

Foto av Nicole Rivelli

Bästa stödjande hane
Nnamdi Asomugha, 'Crown Heights'
Armie Hammer, 'Call me by your name'
Barry Keoghan, 'The Killing of a Sacred Deer'
Sam Rockwell, 'Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri'
Bennie Safdie, 'Good Time'

Bästa manus
“Lady Bird”
'Älskarna'
“Tre skyltar utanför Ebbing, Missouri”
'Gå ut'
“Beatriz at Dinner”

Bästa första manus
“Donald grät”
“The Big Sick”
“Kvinnor som dödar”
”Columbus”
“Ingrid Goes West”

Bästa kinematografi
“Dödandet av ett heligt rådjur”
”Columbus”
“Strandråttor”
“Ring mig med ditt namn”
“Ryttaren”

”Columbus”

Bästa redigering
“God tid”
“Ring mig med ditt namn”
“Ryttaren”
'Gå ut'
“Jag, Tonya”

John Cassavetes Award
“En spökhistoria”
”Dayveon”
“Livet och ingenting mer”
“Vackraste ön”
“Transfigurationen”

2001 en rymdodyssey 2018

Robert Altman Award
”Mudbound”

Bästa dokumentär
'Avresan'
“Faces Places”
“Sista män i Aleppo”
'Fosterland'
'Sökande'

Bästa internationella film
“En fantastisk kvinna”
”BPM”
“Lady Macbeth”
“Jag är inte en häxa”
'Kärlekslös'

“En fantastisk kvinna”

Piaget Producers Award
Giulia Caruso & Ki Jin Kim
Ben LeClair
Summer Shelton

Årliga Kiehl's Someone to Watch-utmärkelsen
Amman Abassi, 'Dayveon'
Justin Chon, 'Gook'

Truer Than Fiction Award
Shevaun Mizrahi, 'Distant Constellation'
Jonathan Olshefski, 'Quest'
Jeff Unay, “Cage Figher”

Årliga Bonnie Award
Så unga Kim
Chloe Zhao
Lynn Shelton



Top Artiklar

Kategori

Recension

Funktioner

Nyheter

Tv

Toolkit

Filma

Festivaler

Recensioner

Awards

Box Office

Intervjuer

Clickables

Listor

Videospel

Podcast

Varumärkesinnehåll

Priser Säsong Spotlight

Filmbil

Påverkare